Niniejsza strona używa plików cookies w celu optymalizacji korzystania ze strony internetowej, w celach statystycznych oraz popularyzacji strony za pomocą serwisów społecznościowych. Warunki przechowywania plików cookies możesz określić w przeglądarce internetowej.

talentica
talentica
talentica talentica talentica talentica

06.10.2017

talentica
5 skutecznych sposobów na szybszy awans

Zastanawiałeś się kiedyś dlaczego pomimo długiego stażu pracy nie otrzymałeś podwyżki lub nie mogłeś awansować na bardziej odpowiedzialne stanowisko, mimo iż Twoi współpracownicy wielokrotnie mogli liczyć na taki ukłon ze strony pracodawcy? Bardzo często zdarza się, że pensje osób pracujących na równoległych stanowiskach różnią się od siebie diametralnie. Równie często osoby pracujące na danym stanowisku nigdy nie awansują ani nie otrzymują bardziej odpowiedzialnych zadań ze strony swoich przełożonych. Dlaczego tak się dzieje, że jedni awansują, a drudzy stoją w tyle patrząc jak innym się lepiej wiedzie? Jest to podyktowane wieloma czynnikami, z których warto zdawać sobie sprawę.

Po pierwsze: bądź PROaktywny

To stosunkowo prosty slogan w samym swoim założeniu, wielu jednak kompletnie nie traktuje tego poważnie. Obojętne czy jesteś programistą nowych technologii, sprzedawcą czy osobą pracującą na produkcji, powinieneś wykazywać się ponadprzeciętną proaktywnością tak aby Twój przełożony nie miał wątpliwości kto należy do elity jego pracowników. Jeżeli widzisz, że Twoje zadania się kończą – proś o więcej. Rób zawsze więcej niż Twoi współpracownicy, proś o coraz trudniejsze zadania i nigdy nie marnuj czasu. Jeżeli czujesz, że masz „za mało na głowie”, poproś pracodawcę o nowe zadania. Jeśli wykonasz je równie efektywnie jak te pierwsze, istnieje duża szansa, że Twój pracodawca zauważy to w jaki sposób pracujesz. Osoby, które tylko czekają na przerwę na papierosa w rezultacie nie osiągają sukcesów i rzadko awansują.

Po drugie: bądź PROfesjonalny

Nie sztuką jest jednak otoczyć się ogromem zadań i przestać je realizować. Takie zachowanie może mieć odwrotny skutek do zamierzonego. Jeżeli poświęcasz swój czas na wykonanie określonej czynności w pracy, rób to z największą starannością na jaką Cię stać. Przywiązywanie wagi do szczegółów oraz profesjonalizm w Twoim wykonaniu będzie odebrane przez szefa jako coś w rodzaju dbania o jego biznes. Jeżeli jesteś programistą, wykonuj swoją pracę starannie, tak aby inny programista, który kiedyś wejdzie w Twój kod pomyślał: „ktoś tu zostawił po sobie miłe wrażenie”. Jeżeli sprzedajesz jakiś produkt lub usługę wkładaj w to serce, zwracaj uwagę na detale, staraj się być jak najlepszy. Nie licz jednak na natychmiastową gratyfikację, dzień chwały przyjdzie w odpowiednim momencie.

Po trzecie: nie zmuszaj się do niczego

Dla wielu będzie to najtrudniejszy sposób ponieważ wymaga odwagi, ale jest niezmiernie istotny. Zadaj sobie pytanie: kto wykonuje zadania dobrze? Przypomnij sobie ostatni, najlepszy mecz jakiś obejrzałeś. Grali tam Twoi ulubieni piłkarze. Większość z nich „kopała piłkę” od małego, dzięki czemu doszli do perfekcji. Nie zrobili by tego gdyby nie lubili grać, musieli kochać to co robią i traktować to jako prawdziwą pasję. Nie każdy ma predyspozycje do bycia piłkarzem, ale wielu posiada upór i pasję, które liczą się dużo bardziej. Tak też powinieneś traktować swoją pracę. Kochaj to co robisz, a jeżeli nie kochasz to przynajmniej niech sprawia Ci to przyjemność. Nie jest istotnym jaki zawód obecnie wykonujesz, bez względu na to czy jesteś dyrektorem firmy czy osobą pracującą w sklepie na kasie, zadaj sobie pytanie co lubisz robić i szukaj związanego z tym zawodu. Nie zmuszaj się do pracy, która nie daje Ci satysfakcji ponieważ nigdy nie awansujesz. W sytuacji kiedy możesz pozwolić sobie na mniejsze zarobki, zrezygnuj z pracy, która przynosi Ci większe dochody, a jest bardziej męcząca na korzyść tej, w której zarobisz mniej, ale która trafia w Twoje gusta. Wykonując zawód, w którym czujesz się dobrze, masz dużo większe szanse na awans.

Po czwarte: ciągle się rozwijaj

Nigdy nie przestawaj rozwijać się w swoim zawodzie. Ciągle staraj się wykonywać trudniejsze zadania, które pozwolą Ci zdobyć większe doświadczenie. W ramach możliwości kształć się na własną rękę, nawet jeśli pracodawca początkowo nie będzie Cię za to dodatkowo wynagradzał. Bądź lepszy niż byłeś w momencie podpisywania swojej umowy. To da Ci kartę przetargową w rozmowach z pracodawcą i pozwoli stosownie wyargumentować chęć awansu. W dobie powszechnego dostępu do informacji dużą część specjalistycznej wiedzy możesz czerpać za darmo z Internetu, słuchając podcastów, audiobooków, a także czytając odpowiednie książki. Dzisiaj wiedza jest na wyciągnięcie ręki, pytanie czy chcesz ją wyciągnąć i ją zdobyć.

Po piąte: rób rzeczy trudne, a czasami niewygodne

Jeżeli zależy Ci na szybkim i skutecznym awansie, po którym wzrośnie zarówno Twoja gaża jak i szacunek w oczach pracodawcy, staraj się wykonywać rzeczy, których inni nie chcą wykonywać z uwagi na ich skomplikowanie. Jeżeli nie potrafisz czegoś zrobić, dowiedz się jak się tego nauczyć, poszukaj kogoś kto Ci pomoże. Spróbuj choćby na chwilę wejść w buty swojego szefa i zastanowić się jakiego pracownika potrzebujesz, jakie zadania stoją przed organizacją i jak możesz je zrealizować. Stwórz obraz idealnego pracownika, a następnie podążaj jego śladami. Wykonuj prace odpowiedzialne, coraz trudniejsze, a czasami niewygodne, czyli takie, na które większość nie chce patrzeć bo wymagają większego skupienia lub uwagi. Pamiętaj, że sukces jest tam gdzie inni nie sięgają wzrokiem.

Podsumowanie: w drodze o awans, wyższą pensję czy zdobycie uznania w oczach przełożonego, ważnych jest wiele czynników, często zależnych od konkretnego stanowiska i każdy powinien rozpatrywać je indywidualnie. Nie ma bowiem złotego środka, jest jednak pewna część wspólna czyli dokładność, sumienność, profesjonalizm, ciągłe dążenie do perfekcji oraz proaktywność i zaangażowanie. Istotne jest także wykonywanie zadań trudnych, wymagających, które sprawią, że pracodawca odbierze nas jako osobę godną zaufania, której można zapewnić wyższe stanowisko i wynagrodzenie w zamian za bardziej wymagające obowiązki.