Niniejsza strona używa plików cookies w celu optymalizacji korzystania ze strony internetowej, w celach statystycznych oraz popularyzacji strony za pomocą serwisów społecznościowych. Warunki przechowywania plików cookies możesz określić w przeglądarce internetowej.

talentica
talentica
talentica talentica talentica talentica

5 ważnych pojęć dla początkującego rekrutera IT – te terminy musisz znać!

01.07.2022

talentica
5 ważnych pojęć dla początkującego rekrutera IT – te terminy musisz znać!

Poniżej zebraliśmy listę kilku najważniejszych naszym zdaniem pojęć z zakresu rekrutacji IT, które z pewnością każdy rekruter IT powinien znać. Jest to wiedza elementarna, bez niej bardzo ciężko będzie Ci rozpocząć przygodę w tej fascynującej branży. A więc zaczynamy!

1. Frontend / Backend – co to właściwie jest?

Najprościej mówiąc frontend’em nazywamy warstwę użytkownika czyli to co wyświetla się osobie korzystającej z systemu/programu/aplikacji. Przykładowo: czytając ten wpis twoim oczom ukazuje się artykuł i jego treść, ale po stronie backendu (warstwa serwerowa, niewidoczna dla użytkownika) ten artykuł osadzony jest w bazie danych umieszczonej na serwerze. Frontend developer więc to osoba tworząca widoczny dla użytkownika interfejs, zaś Backend developer posiada wiedzę i doświadczenie niezbędne w pracy z bazami danych oraz serwerami. Popularne technologie frontendowe to m.in. JavaScript, Angular, ReactJS, a backendowe Java, Python, PHP, C#.

2. DevOps Engineer – kto to taki?

DevOps to specjalista łączący dwie bardzo ważne z punktu widzenia organizacji role – operacyjną (ops) oraz developerską (dev). DevOps to łącznik między zespołem programistów, a zespołem osób działających po stronie operacyjnej (np. administrator, tester). Dawniej ta rola kompletnie nie istniała, to programista lub administrator pełnił rolę DevOps’a, ale wraz z rozwojem nowych technologii m.in. chmurowych jak Azure, AWS czy GCP powstało więcej zadań przypadających na jedną osobę i należało tę rolę odseparować i stworzyć oddzielną specjalizację. Najważniejszym zadaniem DevOps’a jest taka koordynacja pracy pomiędzy tworzonym kodem, a wypuszczeniem go na produkcję by odbyło się to w jak najkrótszym czasie i najlepszej jakości. DevOps nie musi być super programistą i super administratorem w jednym, ale musi umieć programować i wiedzieć jak działają serwery.

3. Manual Tester, QA Automation – czym to się różni?

Oba pojęcia sprowadzają się do testowania. Każda aplikacja, system, program potrzebują sprawdzenia w realnym działaniu. Auta wyjeżdżające z salonu również przechodzą szereg testów – testy bezpieczeństwa, testy zderzeniowe. Wszystko po to by klient końcowy uzyskał satysfakcjonujący go produkt bez wad. Manual Tester jak i Tester Automatyzujący (niektórzy stosują jeszcze termin Tester Automatyczny czy z ang. QA Automation Engineer lub Software Development Engineer in Test) to osoby zajmujące się testowaniem oprogramowania. Manual Tester testuje aplikacje jak sama nazwa wskazuje w sposób ręczny – przeklikuje się np. przez aplikację mobilną i zgłasza w odpowiednim systemie (np. Jira) wszystkie błędy jakie napotka. Jednym z błędów aplikacji może być np. niedziałający przycisk, crashowanie (nagłe zamknięcie się aplikacji) czy problemy z wydajnością (wolno działająca aplikacja). Tester manualny działa w oparciu o scenariusz testowy, który zazwyczaj sam tworzy. Tester automatyzujący korzystając z technologii np. Selenium Webdriver pisze specjalny kod automatyzujący i wykrywający błędy aplikacji. Testowanie automatyczne jest znacznie szybsze niż podejście manualne. Testowanie ręczne jest bowiem czasochłonne i pochłania zasoby ludzkie.

4. Czym jest Scrum?

Często spotkanym terminem jest sam Agile, Scrum. Scrum to metodyka zarządzania projektami oparta o koncepcję Agile. W samym Scrumie wyróżnia się trzy role scrum master, czyli osoba czuwająca nad samym przebiegiem procesu Scrum, Product Owner czyli osoba współpracująca bezpośrednio z klientem końcowym oraz development team, składający się głównie z osób stricte technicznych jak programiści, designerzy, administratorzy. Scrum ma tę zaletę, że w przeciwieństwie do innych metodyk zarządzania projektami (np. Waterfall) program/aplikacja prowadzona jest w tzw. Sprintach (np. dwutygodniowych) i jest oddawana klientowi etapowo, a nie na sam koniec jako aplikacja już w 100% ukończona. Ta metodyka pozwala zachować jakość, pozwala reagować na zmiany w projekcie dużo wcześniej. Dzięki niej dużo prościej przewidywać również zakres prac, a także ich kolejność.

5. GIT – czy na pewno to takie skomplikowane?

GIT – to rozproszony system kontroli wersji. Sam system służy do zarządzania historią kodu źródłowego. Aby zarządzać systemem GIT potrzebne jest oprogramowanie do zarządzania repozytorium GIT. Takim oprogramowaniem jest np. Bitbucket. Sam GIT ma wiele zalet, m.in. szybkość działania, możliwość pracy na tym samym kodzie przez kilka osób, praca offline i wiele innych. Inne systemy kontroli wersji to np. CVS, RCS. Najpopularniejszy jest jednak GIT z uwagi na swoją uniwersalność. Z system GIT wiąże się też kilka ważnych pojęć m.in.:

– repozytorium – często zwane przez programistów po prostu repo, to nic innego jak cała skarbnica kodu, to tam zapisywany jest kod wytworzony przez wszystkich programistów działających na danym projekcie,

– branch – jest to gałąź, czyli pewnego rodzaju odnoga/jedna wersja, na której pracuje (programuje) dany developer

– merge – merge scala zmiany kodu z różnych branchy,

– commit – czyli to co programista stworzy (kod) wysyłane jest do repozytorium.

Jak zdąrzyłeś/aś zauważyć, świat IT to niekiedy skomplikowane pojęcia, ale najważniejsza jest umiejętność ich zrozumienia. Czasami rzeczy trudne są dużo łatwiejsze gdy z pomocą przychodzi osoba zajmująca się na co dzień np. programowaniem. Zawsze więc pytaj osób o kwestie, które Cię nurtują. Programiści i osoby z IT to bardzo przyjaźni ludzie – nigdy nie spotkałem się z sytuacją by po zadaniu pytania, ktoś wytykał brak wiedzy. Programiści wiedzą iż osób z ich kompetencjami jest na rynku mało z uwagi na samą barierę wejścia i chętnie dzielą się wiedzą. Pamiętaj, że do dyspozycji masz jeszcze wujka Google oraz liczne social media. Powodzenia w rekrutacjach!