Niniejsza strona używa plików cookies w celu optymalizacji korzystania ze strony internetowej, w celach statystycznych oraz popularyzacji strony za pomocą serwisów społecznościowych. Warunki przechowywania plików cookies możesz określić w przeglądarce internetowej.

talentica
talentica
talentica talentica talentica talentica

Embedded IT recruiter – kim jest i jaką wartość wnosi do organizacji?

15.03.2022

talentica
Embedded IT recruiter – kim jest i jaką wartość wnosi do organizacji?

Coraz popularniejszym sposobem działania firm wyspecjalizowanych w rekrutacji IT, jest model embedded recruitment – szczególnie widoczne jest to w krajach wysoko rozwiniętych takich jak wybrane kraje członkowskie EU jak i USA, Kanady czy UK. Ma to związek z nowopowstającymi spółkami technologicznymi szukającymi szybkich, wysokiej jakości usług rekrutacyjnych IT za z góry określoną cenę. Firmy te z jednej strony otrzymują szerokie wsparcie finansowe dzięki funduszom w nie inwestującym, z drugiej zaś muszą mierzyć się z brakiem „rąk do pracy” co mocno utrudnia im skalowanie biznesu. Z pomocą przychodzi wyspecjalizowana firma działająca w modelu embedded recruitment dostarczająca specjalistę Talent Acquisition na zasadzie „on demand”.

Kim jest embedded recruiter?

„Wbudowany rekruter” bo tak właśnie należy tłumaczyć ten termin, to osoba lub cały team specjalistów działających w obszarze rekrutacji IT – od budowania procesów, po wybór odpowiednich narzędzi (np. ATS), kontaktu z interesariuszami po wyszukiwanie i zatrudnienie specjalistów IT kończąc. Celem pracy rekrutera pracującego „on-site” u Klienta jest szybkie skalowanie jego biznesu poprzez zatrudnienie wymaganej liczby nowych osób w określonym przez kontrakt czasie (zazwyczaj są to kontrakty kilkumiesięczne). Cała współpraca zazwyczaj opiera się na modelu subskrypcyjnym gdzie Klient płaci za wyspecjalizowaną osobę stałą miesięczną kwotę i po osiągnięciu określonego celu rozwiązuje lub przedłuża kontrakt zakładając nowe KPI’s.

Dla kogo jest usługa embedded recruitment?

„Wbudowany rekruter” lub zespół rekruterów to rozwiązanie dla firm chcących szybko się rozwijać, a mających duży problem we współpracy z tradycyjnymi agencjami pośrednictwa pracy, które mimo konkurencyjnego modelu success fee, nie są w stanie działać z taką skutecznością dedykowany zespół oddany na fulltime. Dodatkowo embedded recruitment to forma współpracy, w której „subskrybowany” Talent Acquisition Partner wnika w struktury firmy, ma kontakt z interesariuszami np. Hiring Managerami więc jest w stanie szybko reagować, likwidować po drodze elementy blokujące proces i być na bieżąco ze wszystkimi zmianami organizacyjnymi.

Jakie są główne benefity wynikające z modelu embedded?

Dzięki temu iż Talent Acquisition Partner pracuje on-site i jest wewnątrz organizacji, dla której rekrutuje, ma do dyspozycji wiele narzędzi i przede wszystkim oszczędza czas, którego typowa agencja nie jest w stanie oszczędzić bo nie zna sytuacji w środku firmy. Dodatkowo w przeciwieństwie do agencji pośrednictwa, TAP obsługuje jednocześnie tylko jednego Klienta, poświęca się pracy w pełnym wymiarze. Model agencyjny success fee jest więc często o ~50% droższy jeżeli mówimy o kilku rekrutacjach w miesiącu. Ponadto sama realizacja rekrutacji przebiega ~3krotnie szybciej. Dodatkowym plusem wynikającym ze współpracy w oparciu o model embedded jest wspólnie wypracowana strategia – dzięki temu firma jak i TAP zachowują spójność w realizacji zadań i mają jasno ustalone priorytety.

Podsumowanie: embedded recruitment jest ciekawym modelem współpracy opartym o coraz popularniejszy model subskrypcyjny. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne dla każdej firmy zmagającej się z problemem znalezienia odpowiednich specjalistów IT. Szczególnie w sytuacji, w której kwestie skalowalności biznesu nie są nad wyraz priorytetowe, a same potrzeby to jedna rekrutacja w miesiącu, może się okazać iż ten model nie sprawdzi się dobrze i lepiej postawić na współpracę z agencją oferującą usługę direct/executive search opartą o wynagrodzenie uzależnione od sukcesu.