Niniejsza strona używa plików cookies w celu optymalizacji korzystania ze strony internetowej, w celach statystycznych oraz popularyzacji strony za pomocą serwisów społecznościowych. Warunki przechowywania plików cookies możesz określić w przeglądarce internetowej.

talentica
talentica
talentica talentica talentica talentica

06.03.2021

talentica
Zalety pracy w małej organizacji

Czas szukania nowego miejsca zatrudnienia to dla większości jeden z ważniejszych wyborów w życiu. Każdego dnia w pracy spędzamy przecież około 8 godzin więc jest to 1/3 naszego czasu w ciągu doby. Warto wybrać więc pracodawcę, który przynajmniej w 80% pokryje nasze oczekiwania. Pytanie jaką firmę wybrać – dużą, stabilną korporację czy może mniejszy, butikowy startup? Zalety tego drugiego przybliżę w niniejszym artykule.

Po pierwsze… wpływ na zmiany.

Mała firma to zazwyczaj płaska struktura. Dostanie się do Prezesa firmy nie jest więc dużym wyzwaniem. Twoje pomysły są więc rozpatrywane często przez osoby zarządzające firmą, a nie np. managera działu. Dzięki temu masz realny wpływ na rozwój firmy i uczestniczysz w jej tworzeniu będąc blisko środka. To niewątpliwie duży plus ponieważ stanowi on często o samej motywacji do pracy. Jeżeli firma jest niewielką, istnieje duża szansa, że będziesz realnie wysłuchany/a, a Twoje pomysły wdrożone w życie.

Po drugie – rozwój kompetencji

Dzięki pracy w małej firmie, będziesz w stanie nauczyć się więcej z bardzo prostego powodu – poznasz pracę, projekty z różnej perspektywy. Podczas pracy w korporacji, jesteś zazwyczaj odpowiedzialny za jeden określony kawałek swojej pracy, nie wychodzisz poza strefę komfortu, a często możesz wręcz doświadczać nudy ponieważ wykonałeś/aś wszystkie swoje zadania na dany dzień. Praca w butikowej organizacji to zupełnie inny wymiar – tu nie ma miejsca na nudę, wszystko zmienia się dużo szybciej, a więc i Ty cały czas ewoluujesz i widzisz ciągły postęp i rozwój.

Po trzecie i może najważniejsze?

Atmosfera. Tak, to jedna z kluczowych rzeczy jeżeli chodzi o pracę w danej firmie. Nawet najlepsze pieniądze nie są w stanie zrekompensować natrętnego szefa, gęstej atmosfery i  braku prawdziwych, przyjacielskich relacji. Mała firma powoduje bardzo często iż jej współpracownicy czują się ze sobą jak rodzina. Pracują w małym zespole każdego dnia, spędzają razem często większą część dnia i mogą dzięki temu integrować się sprawniej. W korporacji również jest to możliwe, ale tam często dochodzi do sytuacji gdzie w korytarzu mijasz osobę, której kompletnie nie znasz. W małej firmie jest to niemożliwe. No i to o czym należy na koniec wspomnieć – jako jednostka jesteś traktowany dużo bardziej wyjątkowo, w korporacji jesteś jednym/ą z setek lub tysięcy.

Podsumowanie: zarówno duże firmy jak i małe cechuje wiele wad i zalet jeżeli chodzi o pracę. Nie można jednoznacznie wskazać, jaka wielkość firmy jest dobrym wyborem dla danej jednostki. W niniejszym artykule skupiłem się na pokazaniu zalet pracy w małej firmie, ale jeżeli Twój charakter jest stworzony do pracy w dużym biurowcu na potężnym open space, to zmiana firmy z mniejszej na dużą nie musi być dobrym rozwiązaniem. Mała firma to przede wszystkim rodzinna atmosfera, brak dress code i realny wpływ na jej rozwój i o tym należy pamiętać.