Niniejsza strona używa plików cookies w celu optymalizacji korzystania ze strony internetowej, w celach statystycznych oraz popularyzacji strony za pomocą serwisów społecznościowych. Warunki przechowywania plików cookies możesz określić w przeglądarce internetowej.

talentica
talentica
talentica talentica talentica talentica

Dobra agencja rekrutacyjna IT – jaka powinna być? Rekrutacje IT nie dla każdego.

10.10.2016

talentica
Dobra agencja rekrutacyjna IT – jaka powinna być? Rekrutacje IT nie dla każdego.

Wiele firm powstaje i powstanie jeszcze na rynku polskim działając w obszarze rekrutacji IT. To łatwy i dobry kawałek chleba – jak mawiają amatorzy branży. Działalność ta przecież to „wysokie marże” i niekończące się profity. To co najważniejsze to według wielu „zarobić i się nie narobić” dlatego firmy rekrutujące programistów wyrastają jak grzyby po deszczu ulegając złudzeniu szybkiej możliwości zarobku. Jak jest jednak naprawdę? Kto rekrutuje dobrze, a kto zamyka firmę po 3 miesiącach? Kto ma szansę zaistnieć na dłużej, budując długofalowe relacje? Na te pytania odpowiem Ci w poniższych zdaniach.

1. „Liczy się ilość, a nie jakość drogi Panie!”

Wiele firm uważa, że skuteczna rekrutacja programisty polega na wysłaniu jak największej liczby CV do klienta, zwiększając tym samym prawdopodobieństwo, że któryś z kandydatów (mówiąc językiem branży) „wpadnie” czyli zostanie pomyślnie zrekrutowany. Nie ma tu miejsca na myślenie w kategoriach budowania pozytywnych i długofalowych relacji z klientem – programistów podajemy jak na taśmie. Szybka sprzedaż – szybki zysk. To krótkowzroczne myślenie hamuje rozwój – patrzymy na to co jest tu i teraz nie zastanawiając się nad tym, że klient „zmęczony” przeglądaniem CV nie pasujących do jego wymarzonego kandydata przestanie się w przyszłości nami interesować i pójdzie do konkurencji. Zauważ, że tak jak Ty cenisz sobie swój czas tak i klient nie ma czasu na rozmowę z każdym. Interesuje go konkretny profil zawodowy. Nie można więc kazać mu zapoznawać się z 20 osobami, które okażą się niekompetentnymi. To jeden z elementarnych błędów popełnianych przez słabe firmy rekrutacyjne.

2. „A po co sprawdzać CV? Przecież programista to programista…”

Kolejnym błędem, bezpośrednio związanym z tym o czym piszę powyżej jest brak wiedzy rekrutera zajmującego się rekrutacją danego specjalisty (danej technologii). Często słabe firmy rekrutacyjne zatrudniają (jeśli zatrudniają to i tak pół biedy, często są to wolontariusze działający na prowizji) studentów, praktykantów, stażystów do tego, aby te osoby reprezentowały firmę rekrutacyjną przed potencjalnym kandydatem. Faktycznie – student może studiować informatykę i być biegły np. w technologii JAVA. Załóżmy również, że owy student jest urodzonym geniuszem jeśli chodzi o programowanie w JAVIE – sam napisał już kilka ambitnych aplikacji. To wszystko jednak nadal nie daje mu wiedzy niezbędnej do tego, żeby rekrutować bo jego wiedza kończy się na studiach, a o prawdziwym życiu nie ma pojęcia. Przykład studenta informatyki jest i tak modelem prawie doskonałym – w prawdziwym życiu, zatrudniane są osoby po technikum gastronomicznym, osoby studiujące geodezję i inne kompletnie niepowiązane z branżą persony. Domyślasz się zapewne dlaczego tak się dzieje, a jeśli nie to podam Ci główny powód – oszczędność i krótkowzroczność. Brak wiedzy biznesowej właścicieli agencji (często są to rekruterzy, którzy opuścili mury korporacji usiłując za wszelką cenę spełnić swój american dream rodem z Silicon Valley) oraz chęć szybkiego zarobienia pieniędzy nie pozwala im na zatrudnienie poważnej i doświadczonej kadry rekruterskiej przez co szybko wypadają z „gry” i nie stać ich na trwałe relacje i stałych klientów. „Po co wydawać na dobrego rekrutera skoro student zrobi to samo?” – te słowa to powód klęski wielu firm rekrutacyjnych.

3. Wiedza techniczna

Niestety, ale działając w tak „delikatnej” branży jak IT trzeba liczyć się z konsekwencjami – nasz brak kompetencji będzie surowo wytknięty przez niejednego kandydata, którego usiłujemy zrekrutować. Programiści to osoby ambitne, często po dobrych uczelniach, mające na swoim koncie wiele tysięcy zapisanych linii kodu, setki godzin kursów uzupełniających oraz wiele dni spędzonych za granicą jako uczestnicy eventów oraz szkoleń. Jeśli zatem próbujesz rekrutować taką osobę, musisz wiedzieć, że Twój brak przygotowania oraz wiedzy technicznej może skutkować niższą konwersją – będziesz rekrutował znacznie mniej i znacznie słabszych programistów. Oczywiście, że nie każdy musi być programistą, ale nawet w tym przypadku dobra firma rekruterska weryfikuje programistów pod kątem danej technologii – posiada wyspecjalizowane osoby, niekiedy zatrudnione na stałe, które na bieżąco weryfikują kandydatów, odciążając rekruterów z części stricte technicznej rozmowy. Taki proces pozwala utrzymywać dobre relacje z kandydatem, które są tak samo istotne jak relacje budowane z klientami.

4. Feedback

Każdy lubi otrzymywać informacje zwrotne na tematy, które go interesują. Idąc do sklepu i prosząc o garnitur na zamówienie, oczekujemy od sprzedawcy informacji, kiedy takowy będzie dostępny, uszyty, i będziemy mogli do odebrać. Brak tej informacji przyczyni się do postrzegania sprzedawcy jako nieprofesjonalnego oraz niegodnego zaufania. Skutek – wybierzemy garnitur u konkurencji mimo iż może okazać się droższy. Ta sama sytuacja odnosi się do programisty – brak szybkiej informacji o przebiegu procesu rekrutacyjnego, informacji kiedy kandydat może spodziewać się odpowiedzi od potencjalnego pracodawcy czy wreszcie jak wyglądają warunki współpracy, skutkuje tym, iż programista zacznie szukać pracy omijając nas jako pośrednika – znajdzie inną agencję, która dostarczy mu te informacje w znacznie krótszym czasie. To kolejny przykład słabo zarządzanej firmy rekrutującej specjalistów IT – firmy, która uważa, że klient jest najważniejszy, a programista może poczekać.

5. Brak wyróżnika na tle konkurencji

Posiadam agencję rekrutującą programistów – czym jednak się ona wyróżnia? Jaka będzie za 5,10 czy 15 lat gdy zmieni się koniunktura? Jaki mam plan na „gorsze chwile” kiedy nie mam zbyt wielu umów z klientami? Co się stanie gdy nie mam programistów, a mam umowy z klientami? Jak to wpłynie na reputację moją i mojej firmy? Jak zatrudnić profesjonalnych rekruterów skoro nie posiadam kapitału? To pytania, które pozostają bez odpowiedzi jeśli odpowiadać próbuje przeciętna agencja rekrutacyjna. Liczy się tu i teraz – brak modelu na przyszłość, brak wizji, a zarazem perspektyw. Brak planowania doprowadza wiele biznesów do bankructwa i upadku (o czym pisał szerzej Peter Thiel w książce zatytułowanej „Zero to One”, którą szczerze Ci polecam). Dobra firma rekrutacyjna w porównaniu do słabej czymś się wyróżnia, coś wnosi, jest inna niż wszystkie. Samsung i Apple produkują smartfony, jednak na tyle różne, iż potrafią zaspokoić potrzeby rozłącznych grup docelowych na tyle skutecznie, że zarabiają przy tym krocie. Jaka jest Twoja agencja? Czym się wyróżnia?

To tylko niektóre, z wielu kwestii wartych poruszenia w kwestii zatrudniania programistów przez słabe i dobre firmy rekrutacyjne. Problem jest daleko zakorzeniony w rynku, ale i w naszej kulturze i edukacji, która nie wykształciła w nas dobrych manier biznesowych – ponad 27 lat wolności to za mało by zdobyć wiedzę, którą inne narody kształciły w sobie od wielu dekad, a nawet stuleci. Jesteśmy jednak na dobrej drodze