Niniejsza strona używa plików cookies w celu optymalizacji korzystania ze strony internetowej, w celach statystycznych oraz popularyzacji strony za pomocą serwisów społecznościowych. Warunki przechowywania plików cookies możesz określić w przeglądarce internetowej.

talentica
talentica
talentica talentica talentica talentica

7 książek dla rekruterów obok których nie możesz przejść obojętnie

20.01.2021

talentica
7 książek dla rekruterów obok których nie możesz przejść obojętnie

Rekrutacja to obszar niezwykle złożony – wielu twierdzi iż to praca dużo mniej ważna niż stanowisko stricte specjalistyczne np. programisty Java. Nic bardziej mylnego. Od sprawnego bowiem rekrutera zależy czy w ogóle w zespole pojawi się ów programista, a dodatkowo na jak długo zagrzeje w naszym biurze. Rekruter powinien więc nieustannie doskonalić swój warsztat zawodowy poprzez ciągły rozwój i naukę. Dobry rekruter ma wpływ na całą organizację. Niestety spora część dobrej wiedzy zawarta jest w anglojęzycznych pozycjach, ale wiele z nich napisana jest bardzo przystępnym językiem. Poniżej przedstawiam 7 książek, które moim zdaniem powinny znaleźć się na półce każdego rekrutera.

1. Dale Carnegie, „Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi”

Książka nie jest może stricte związana z samą weryfikacją i selekcją pracowników, ale pokazuje w jaki sposób rozmawiać z naszymi „klientami”, którymi niewątpliwie są kandydaci. Przede wszystkim zwraca uwagę na rozmowę językiem korzyści – co dokładnie otrzyma od nas kandydat, czego może się spodziewać. Transparentność wybija więc na pierwszy plan.  Książka pokazuje wiele trików w jaki sposób sprawić „by nas lubiano” oraz jak poprawić relację z innymi ludźmi. Pamiętajmy, że rekrutacja w dzisiejszych czasach to przede wszystkim relacje.

2. Brian Tracy, „Sztuka zatrudniania najlepszych”

Książka w sposób ciekawy opisuje jak ważne w biznesie jest przyciągnięcie do firmy odpowiednich ludzi i późniejsze ich zatrzymanie na dłużej. Brian Tracy bazując na swoim wieloletnim doświadczeniu podaje nam 21 sprawdzonych, przetestowanych zasad rekrutacji i zatrzymania pracowników w organizacji. Tracy pokazuje również jakimi cechami oraz umiejętnościami powinien wyróżniać się skuteczny manager by z powodzeniem pchnąć organizację w kierunku rozwoju.

3. Patty McCord, „Powerful. Building a Culture of Feedom and Responsibility”

Książka nie tylko dla fanów Netflixa, ale dla każdego kto zechce poznać historię tego giganta VOD. McCord opowiada się za praktyką radykalnej transparentności w miejscu pracy, pożegnaniem się z pracownikami, którzy nie odpowiadają pojawiającym się potrzebom rosnącej firmy, a także motywowaniem trudną pracą, a nie obietnicami, korzyściami i planami premiowymi. McCord argumentuje, że stare rezerwy korporacyjnego HR – coroczne przeglądy wyników, plany utrzymania, programy wzmocnienia pozycji pracowników i zaangażowania – często kończą się kolosalną stratą czasu i zasobów.

4. Obi Obganufe, „TECHNOLOGY MADE SIMPLE FOR THE TECHNICAL RECRUITER”

Książka dla każdego rekrutera IT. Co prawda data wydania mogłaby wskazywać na jej nieaktualność natomiast wiele poruszanych w książce kwestii jest ponadczasowych. Dzięki lekturze tego dzieła dowiemy się przede wszystkim jak rozmawiać z programistą, jak wyczuć jego mocne i słabe strony, a także poznamy tajniki terminologii używanej głównie przez programistów. Dodatkowo książka można posłużyć nam za przykład technicznej z punktu widzenia IT encyklopedii z objaśnieniem najważniejszych terminów branżowych. Zdecydowanie godna uwagi i polecenia pozycja.

5. Piotr Prokopowicz, „Rekrutacja i selekcja oparta na dowodach – 33 zasady skutecznego naboru pracowników”

Książka z naszego rodzimego rynku. P. Piotr doskonale opisał zasady rządzące rekrutacją – pokazał w jaki sposób zwiększyć efektywność rekrutacji przy jednoczesnym zoptymalizowaniu kosztów z nią związanych. Lektura z pewnością obowiązkowa dla każdego rekrutera ponieważ prowadzi czytelnika przez najważniejsze etapy procesu rekrutacji – od selekcji, aż po samo zatrudnienie. Pozycja nie jest oparta o subiektywne odczucia autora związane z rekrutacją, a książką opartą o znane, międzynarodowe badania.

6. Jan Tegze, „Full Stack Recruiter: The Modern Recruiter’s Guide”

Jan Tegze, jest doświadczonym rekruterem. W swojej książce dzieli się wskazówkami, trikami i inteligentnymi technikami, które odkrył przez lata, z nadzieją, że czytelnik znajdzie inspirację, wskazówki i możliwość rozwoju przez co stanie się lepszym rekruterem. Lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce profesjonalnie wejść do świata rekrutacji. Autor bardzo wyraźnie wskazuje na różnice między sourcerem, a rekruterem. Jednocześnie w sposób ciekawy opowiada o umiejętnościach potrzebnych do skutecznego łączenia tych dwóch obszarów.

7. Robert B. Cialdini, „Wywieranie wpływu na ludzi”

Ostatnią pozycją na naszej liście jest książka Dr Roberta Cialdiniego, obecnie najczęściej cytowanego, żyjącego psychologa społecznego, specjalizującego się w dziedzinie wywierania wpływu i perswazji. Książka „Wywieranie wpływu na ludzi” skierowana jest do osób, które zawodowo zajmują się wpływaniem na innych: dziennikarzy, sprzedawców, prawników, ale również rekruterów, którzy nieustannie muszą być w relacji ze swoimi kandydatami. W książce tej czytelnik może znaleźć wiele różnych metod wpływu na ludzi, jedną z nich jest np. reguła wzajemności, którą z powodzeniem (ale w sposób kreatywny) można wykorzystać w rekrutacji.

Podsumowanie: powyżej przedstawiłem kilka wybranych przez nas pozycji, które powinien przeczytać każdy rekruter ponieważ są to książki ponadczasowe. Wiele metod i zasad jest bowiem ponadczasowych dzięki temu po przeczytaniu powyższych lektur będziesz mógł zastosować je w praktyce. Mam nadzieję, że lista ta pomoże Ci wyborze odpowiedniej książki odwiedzając bibliotekę lub sklepową półkę. Miłej lektury!