kontakt@talentica.pl +48 505 512 955
7 najczęstszych objawów wypalenia zawodowego
.08 Gru

7 najczęstszych objawów wypalenia zawodowego


W dzisiejszych czasach, wiele osób miewa chwile słabości, zwątpienia oraz poczucia zrezygnowania. Żyjemy w czasach pogoni za szczęściem, pieniądzem i karierą. Zapominamy o sobie, życiu prywatnym, zdrowiu, na korzyść pracy oraz zawodowego spełnienia. Uczucie zmęczenia i wypalenia może więc nam czasami doskwierać i jest to proces jak najbardziej naturalny – jest bowiem odruchem bezwarunkowym związanym np. z przemęczeniem. Co jeśli proces ten jest ciągły i nieustający, a my nie mamy sił oraz motywacji do pracy? Być może jesteśmy zawodowo wypaleni i czas na powzięcie pewnych kroków oraz dokonania zmian w swoim życiu. Poniżej opisałem 7 najczęstszych objawów wypalenia zawodowego. Jeśli dostrzegasz którykolwiek z nich analizując samego siebie – zacznij działać.

1. Nieustające uczucie wyczerpania

Jeśli codziennie wracasz do domu z pracy i nie masz już sił na nic poza leżeniem lub spaniem to nie jest to dobry znak. Takie czynności jak siłownia, aktywne spędzanie czasu z rodziną czy chociażby gotowanie nie powinny stanowić problemu nawet po ciężkim dniu. Praca, w której czujesz się spełniony nie męczy na tyle aby pozbawiać Cię energii do życia.

2. Lekceważenie współpracowników oraz klientów

Jeśli Twoi współpracownicy Cię irytują, a klienci przyprawiają o bóle głowy i czerwoną skórę ze zdenerwowania, to znaczy, że nie powinieneś dłużej zabierać sobie czasu oraz innym. Twoi współpracownicy, tak samo jak klienci chcą być traktowani jak najlepiej, a Twój nieustanny, zły humor odbija się na wszystkich, a najbardziej na Twoim zdrowiu.

3. Uczucie piątkowego wyzwolenia

Jeśli jesteś jedną z tych osób dla których oczekiwanie na koniec tygodnia oraz wydanie okrzyku w postaci posta na FB o treści „Piąteczek piątunio!” jest czymś w rodzaju czekania na zbawienie, to znaczy, że nie traktujesz poważnie swojego zawodu oraz nie pochłania Cię w pełni to co robisz. Życie jest zbyt krótkie żeby wykonywać rozkazy – poszukaj pracy, w której będziesz miał większą satysfakcję z działania oraz większą odpowiedzialność. To sprawi, że będziesz czuł się ważny i doceniany.

4. „Nienawidzę poniedziałków”

Jeśli podpisujesz się pod tym stwierdzeniem, a wstanie rano z łóżka w poniedziałek przywołuje Ci myśli „jeszcze tylko 5 dni i piątek” to niewątpliwy powód aby zastanowić się czy zmierzasz we właściwym kierunku. Poniedziałek jest dniem, w którym przychodzisz do pracy wypoczęty i pełen energii po weekendzie (oczywiście jeśli w weekend znalazłeś czas na regenerację). Tego dnia powinieneś „Zjeść tę żabę” (slogan zaczerpnięty z tytułu książki Briana Tracy’iego) i rozpocząć tydzień w pełni gotowy do działania. Pierwsze 3 dni tygodnia są kluczowe dla naszej efektywności – później nasza produktywność znacznie spada.

5. Obawa przed nowym i nieznanym

Jeśli na myśl o zmianie pracy dostajesz dreszczy i boisz się, że rezygnując z obecnej posady nie poradzisz sobie w innej, to znaczy, że jesteś zastraszony i boisz się wyzwań. Pamiętaj, że nawet jeśli nie jesteś specjalistą w danej branży, a Twoją pracę może wykonać równie dobrze ktoś inny o dużo gorszych kompetencjach niż Twoje to nie znaczy, że została odebrana Ci szansa na znalezienie czegoś lepszego. Obawa przed zmianami jest częstą przyczyną wypalenia zawodowego.

6. Uczucie znudzenia

Jeśli wykonujesz polecenia szefa na siłę, odczuwasz, że Twoja praca nie ma sensu bo przecież jest to samopowtarzalna rutyna i nie jesteś w stanie w pełnym skupieniu i oddaniu wykonywać takiej pracy – to znaczy, że nie jest to praca dla Ciebie. Pora poszukać bardziej lukratywnego zajęcia.

7. Brak aprobaty ze strony współpracowników

Jeśli dostrzegasz złe sygnały docierające do Ciebie z otoczenia swoich najbliższych współpracowników, czujesz ich nienawiść lub nawet wrogość na swojej skórze, to znaczy, że inni nie traktują Cię tak jak kiedyś i pora poszukać przyczyn takiej sytuacji zaczynając od samego siebie. Czy na pewno traktujesz wszystkich tak jak sam chciałbyś być traktowany? W pracy spędzasz średnio 1/3 swojego życia. Twoi współpracownicy to osoby, które często widzą Cię częściej niż Twoja najbliższa rodzina. Jeśli nie jesteś w stanie żyć i współpracować z nimi w pełnej symbiozie – poszukaj nowego zajęcia.

Skomentuj