kontakt@talentica.pl +48 505 512 955
Na co zwracają uwagę programiści przy zmianie miejsca zatrudnienia? Co jest dla nich kluczowe?
.29 Lip

Na co zwracają uwagę programiści przy zmianie miejsca zatrudnienia? Co jest dla nich kluczowe?

Na co zwracają uwagę programiści przy zmianie miejsca zatrudnienia? Co jest dla nich kluczowe?

Programista to jeden z nielicznych zawodów, gdzie stawki rosną od kilku lat nieprzerwanie, rąk do pracy mało, a sam zawód nie należy do najłatwiejszych. Dzięki temu pracodawcy muszą stale podnosić poprzeczkę jeżeli chodzi o standardy pracy i samego miejsca zatrudnienia. Programiści są wymagający, ale wymagająca jest też ich praca – nie każdy nadaje się do wykonywania tego zawodu. Jakie więc elementy są dla programistów istotne przy zmianie miejsca pracy?

1.Projekty

Jednym z najważniejszych o ile nie najważniejszym czynnikiem są projekty. Programiści lubią pochylać się nad nietrywialnymi zagadnieniami dzięki czemu stale szlifują swój warsztat. Małe projekty, niezbyt złożone technologicznie z prostymi algorytmami są dobre dla początkujących programistów, natomiast ci bardziej zaawansowani szukają czegoś więcej. Projektowanie stron webowych dla biznesu będzie więc dla seniora mniej atrakcyjne niż złożone serwisy typu ecommerce. Nie ma tu oczywiście sztywnych reguł, ale zaawansowane projekty są bardziej „sexy”.

2. Wielkość zespołu

Większość programistów jakich znam ceni sobie pracę w małych, wzajemnie uzupełniających się zespołach opartych o sharing knowledge. Teamy max. 10-osobowe z jasno wytyczoną ścieżką raportowania zdają najlepszy w ich oczach egzamin. Dodatkowo zespół powinien być zróżnicowany pod kątem doświadczenia – juniorzy muszą mieć od kogo się uczyć wykonując coraz to bardziej zaawansowane zadania, a seniorzy potrzebują jeszcze bardziej doświadczonego Lead’a, który popchnie zespół w dobrym technologicznie kierunku.

3. Finanse

Oczywiście nikt nie pracuje za darmo więc pieniądze są bardzo ważnym czynnikiem decydującym o zmianie pracy. Pandemia wymusiła na wielu pracodawcach zwiększenie stawek, rynek mocno się zmienił, a sami programiści coraz bardziej cenią sobie wolność (co poniekąd związane jest z bezpieczeństwem by nie zarazić się wirusem od innych) w postaci pracy zdalnej. Seniorzy na niektórych stanowiskach typu Java Developer zarabiają już nawet 200 zł netto za każdą godzinę pracy dodatkowo pracując z dowolnego miejsca na ziemi. Nowe realia mocno wpłynęły na cały rynek rekrutacyjny.

4. Team diversity

Różnorodność zespołu to również ważna kwestia przy myśleniu o nowym miejscu zatrudnienia. W głowie programisty bowiem rodzi się pytanie – od kogo będę mógł czerpać wiedzę? Czy dostatecznie się rozwinę? Różni ludzie to różne spojrzenia na dany problem, a to tworzy nowe pomysły i rozwiązania. Dodatkowo team składający się np. z osób z różnych krajów to szansa na rozwój samego języka obcego – kandydaci coraz chętniej uczą się np. francuskiego czy niemieckiego gdyż angielski jest już standardem i zna go praktycznie (przynajmniej w stopniu czytania dokumentacji technicznej) każdy developer.

5. Technologie

Bardzo ważne dla programistów są same technologie w jakich programuje się aplikacje. Z pewnością dla Frontend’owca praca z Angular 2 nie będzie super rozwijająca, tak samo jak i dla Java Developera praca z Java 8. Dbanie o to by projekty były cały czas rozwijane pod kątem nowych technologii to z pewnością wymagające zadanie po stronie pracodawcy. Ma to jednak sporo plusów – developerzy cenią sobie najnowsze technologie ponieważ to zapewnia im nieustanny rozwój. Dzięki temu dłużej trzymają się danego pracodawcy i mniej rotują. Warto zwrócić też uwagę, że nie same wersje oprogramowania mają znaczenie, ale też technologia. Na pewno Kotlin w przypadku Androida będzie bardziej ciekawy niż natywne aplikacje pisane w Javie.  

6. Możliwości rozwoju i awansu

Kolejnym dość istotnym czynnikiem dla kandydatów są szkolenia – zarówno te wewnętrzne jak i zewnętrzne (płatne). Dobrze jeżeli pracodawca wysyła swoich programistów na refinansowane szkolenia płatne z zakresu konkretnych technologii oraz certyfikuje swoich pracowników. Przykładowo specjalista DevOps działający w chmurze Microsoft będzie cenił sobie możliwość wzięcia udziału w certyfikacji Azure gdzie pracodawca da mu przestrzeń do nauki i rozwoju by z powodzeniem poradzić sobie z egzaminem. Ważna jest także jasna ścieżka awansu – junior z pewnością będzie chciał stać się mid developerem (Regular Dev), a Regular Developer – Seniorem. Starsi programiści też chcą awansować by np. prowadzić zespół, odpowiadać za dobór narzędzi i technologię. Niezbyt kusząca jest sytuacja, w której nie ma jasno wytyczonej ścieżki kariery w ramach organizacji.

Podsumowanie: istnieje wiele czynników, które kandydaci ubiegający się o stanowisko programisty kładą na pierwszy plan przy wyborze nowej pracy. Powyżej postarałem się przytoczyć te z naszego doświadczenia najważniejsze. Rolą pracodawcy jest nie tylko zapewnić nowoczesne biuro z dostępem do darmowej kawy i owoców, ale przede wszystkim stworzyć miejsce oparte o dzieleniu się wiedzą, nieustannym rozwoju oraz z nowoczesnymi technologiami.

Comments are closed.