kontakt@talentica.pl +48 505 512 955
Ile zarabiają programiści i od czego faktycznie zależą ich zarobki?
.30 Lis

Ile zarabiają programiści i od czego faktycznie zależą ich zarobki?


W wielu z nas (mówię tu głównie o osobach z branży), sama rozmowa na temat programistów lub ich zarobków budzi powszechne wzburzenie. Dlaczego tak się dzieje i dlaczego ten zawód jest tak wysoko wynagradzany? Powodów jest co najmniej kilka. W niniejszym artykule postaram się przybliżyć najistotniejsze czynniki wpływające na wysokość zarobków programistów.

1. Mało kto potrafi to robić – analityczny i matematyczny umysł

Generalnie wszystkiego można się nauczyć, ale nie każdy jest w stanie być dobrym matematykiem czy informatykiem. Wielu odpada. Gdy rozpoczynałem studia na Wojskowej Akademii Technicznej, rektor uczelni na inauguracji zapytał jak wiele osób zamierza skończyć kryptologię. Rękę podniosło około 50 osób. Dodał wówczas zdanie: „Gratuluję odwagi.”. Myślę, że te słowa idealnie oddają rzeczywistość. Wiele się jednak zmieniło – nauka języka C kiedyś, a nauka języka np. Swift teraz to dwa odmienne byty. Mimo wszystko nie każdy jest w stanie poradzić sobie z natłokiem informacji na forach internetowych, językiem angielskim czy tutorialami na YouTube. Do tego potrzebna jest zdolność analitycznego, programistycznego myślenia. Kiedy posiądziemy już taką umiejętność – możemy spróbować swoich sił w programowaniu.

2. Umiejętność pracy z ludźmi i komunikatywność

Dobry programista Java’y, posługujący się biegle językiem angielskim oraz świetny w komunikacji (mało takich ideałów chodzi po świecie), jest w stanie zarabiać nawet powyżej 20.000 zł netto/msc i to bez najmniejszych problemów. Musi jednak wykazywać się rozumieniem potrzeb biznesowych klienta, musi wiedzieć jak prowadzić skype call’e z zespołem, w jaki sposób rozmawiać z klientem docelowym i jak chronić interesy przedsiębiorstwa, dla którego pracuje. Tylko dzięki temu ma szansę zostać docenionym i podnosić swoje oczekiwania finansowe. Niestety wielu programistów, bardzo dobrze przygotowanych merytorycznie, odpada już na samej rozmowie rekrutacyjnej gdyż pracodawca oczekuje czegoś więcej – mimo, że są świetnymi inżynierami to niewiele więcej wnoszą do ich interesu. Jeżeli dochodzi do wymiany zdań między programistą, a klientem przychodzi moment rozczarowania. Oczywiście typowy programista nie zawsze jest w kontakcie z klientem – często jego zadanie przejmuje lider zespołu i to ten powinien wykazywać się wysokimi umiejętnościami interpersonalnymi, niemniej jednak sama rozmowa w zespole jest równie istotna. Nie występują wówczas niepotrzebne spięcia między współpracownikami, marnowanie czasu na dodatkowe SCRUM’y lub co najgorsze – pomyłki skutkujące przepisywaniem danego fragmentu kodu na nowo.

3. Doświadczenie

Sama wiedza oraz komunikatywność to jednak za mało. Do zarabiania wysokich kwot tj. 15.000 zł – 25.000 zł netto miesięcznie, niezbędne jest doświadczenie. Nie mówię tu o doświadczeniu uzyskanym w pracy dla samego siebie lecz doświadczeniu komercyjnym. Przyda się także sprawna umiejętność pokazania swoich zalet na podstawie ciekawego CV oraz portfolio projektów. Osoby z mniejszym doświadczeniem zarabiają w tej branży mniejsze pieniądze – ich zarobki (zależnie od technologii) sięgają od 30 do 70 zł za godzinę pracy przy czym ich doświadczeni koledzy mogą liczyć na kwoty powyżej i dużo powyżej 100 zł netto za godzinę. Od czegoś jednak trzeba zacząć, więc jeśli jesteś Juniorem lub Middle’em – wybieraj ambitne firmy oraz ambitne projekty. Tylko po wejściu na głębokie wody masz szansę na rozwój.

4. Dokładność i szybkość

Drodzy programiści (mówię tu o osobach zarabiających blisko 20.000 zł netto miesięcznie lub więcej) to osoby przykładające dużą wagę do szczegółów. Nie są to programiści wyznający zasadę – „jak będzie coś nie tak to kolega z działu QA to wychwyci i najwyżej utworzy ticket w Jira’rze i bug będzie załatany”. Takie osoby często prześlizgują się w korporacjach, ale nie jest to strategia na dłuższą metę, a branża jest na tyle mała, że każdy szanujący się programista będzie bał się o swoją reputację (jeśli faktycznie jest dobry). Dobry (i co za tym idzie, często drogi) programista to osoba, po której testowanie produktu jest czystą przyjemnością ponieważ błędy są sporadyczne, oprogramowanie ma czysty i dobrze zakomentowany kod, wszystko stworzone jest zgodnie z obowiązującymi paradygmatami programowania w danej technologii. Takie osoby mają szansę na polecenie do innych, lepiej płatnych firm, a jeśli są do tego szybkie w swojej pracy mogą liczyć na wysokie premie.

Podsumowanie:

Dobry programista to programista szybki, dokładny, komunikatywny oraz doświadczony przez co skuteczny w działaniu. Tak uzdolniona osoba może liczyć na słone wynagrodzenie (powyżej 100 zł netto za godzinę pracy). Natomiast programista leniwy, wolny, niedokładny i sprawiający problemy przy najprostszych sprawach (robienie na złość pracodawcy, oszukiwanie, celowa niedokładność i brak empatii) to programista słaby, który owszem będzie zarabiał dla większości z nas duże pieniądze, ale są to pieniądze krótkoterminowe, a sam dodatkowo naraża się na utratę reputacji co skutkuje brakiem poleceń lub zleceń w przyszłości.

Skomentuj