kontakt@talentica.pl +48 505 512 955
Rozmowa rekrutacyjna – jak zachowywać się podczas rozmowy o pracę i jak najlepiej sprzedać swoją osobę?
.02 Lut

Rozmowa rekrutacyjna – jak zachowywać się podczas rozmowy o pracę i jak najlepiej sprzedać swoją osobę?


Wiele osób przeżywa wręcz palpitację serca w przypływie ogromnego strachu towarzyszącemu zbliżającej się wielkimi krokami rozmowie rekrutacyjnej. Wydawałoby się, że programista nigdy nie ma takiego stresu – każdy przecież może go zatrudnić bo przecież jest programistą. Okazuje się, że nawet on miewa wielki stres jeśli aplikuje do firmy, w której zawsze chciał pracować i ma świadomość, że czeka go trudna weryfikacja techniczna z samym CTO. W rzeczywistości jednak sprawdza się znane „nie ma się czego bać!” i nie taki diabeł straszny jak go malują. Wszystko zależy od przygotowania oraz strategii – są pewne elementy, które odpowiednio spełnione zwiększą szanse na pozytywne rozpatrzenie Twojej kandydatury, a także pozwolą uniknąć sporej dawki niepotrzebnego stresu. Składowych skutecznej i efektywnej rozmowy rekrutacyjnej jest bardzo wiele, w niniejszym artykule postaram się wymienić te, które w moim odczuciu są najistotniejsze.

1. Po pierwsze – Twoja mowa ciała

Samo wejście do biura, mocny uścisk dłoni z osobą/osobami, które będą Cię rekrutować musi świadczyć o Twojej pewności siebie i niezachwianej postawie. Musisz twardo stać na ziemi i trzymać głowę wysoko, być wyprostowanym i uśmiechniętym. Mowa ciała czyli nasza komunikacja niewerbalna to element, na który należy położyć największy nacisk. Z reguły przecież jest tak, że ludzi pewnych siebie, uśmiechniętych chętniej się słucha, a oni sami lepiej sprzedają – również siebie. Miej w sobie dużo ogłady – zachowuj się spokojnie, bądź opanowany, zniżaj swój ton głosu, a następnie podnoś jeśli akcentujesz ważne sprawy. Dziękuj i mów „proszę”, „przepraszam” za każdym razem jeśli zajdzie taka potrzeba.

2. „Nie szata zdobi człowieka…

…ale swoje robi”. Jednym z elementów udanej rozmowy rekrutacyjnej jest pierwsze wrażenie. Jeżeli zadbasz o odpowiednią mowę ciała – najprawdopodobniej wszystko pójdzie Ci znacznie lepiej. Nie możesz jednak zapominać o tym jak wyglądasz i w co jesteś ubrany. Krótkie spodenki (nawet jeśli na zewnątrz jest upalnie) nie będą odpowiednim wyborem – podobnie jak stary i sprany T-shirt. Idealnie za to sprawdzi się biała koszula, ciemne spodnie i dobre, skórzane obuwie. Całość zestawu świetnie dopełni klasyczna marynarka. Zadbaj także o odpowiednią fryzurę, nie zapomnij zgolić trzydniowego zarostu i zwróć uwagę na świeże perfumy.

3. Co Cię wyróżnia?

Jednym z pierwszych pytań na standardowej rozmowie rekrutacyjnej jest prośba o opisanie samego siebie. Warto tutaj przygotować się na niestandardowe pytania dotyczące Twoich pasji, zaangażowania w pracę czy zainteresowań. Musisz podejść do sprawy nieszablonowo, Twój potencjalny pracodawca musi widzieć w Tobie przyszłego partnera biznesowego, na którym będzie mógł polegać. Jeśli więc w kręgu Twoich zainteresowań jest biznes, czytanie książek i rozwój osobisty – będzie to dla niego dodatkowy atut. Fajnie jeśli poza własnymi sprawami widzisz też sprawy społeczne i angażujesz się w życiu publicznym np. pomagając potrzebującym. To sprawi, że widok Twojej osoby w oczach pracodawcy będzie jeszcze bardziej interesujący.

4. Referencje i kompetencje

Każda rozmowa rekrutacyjna wymaga aby kandydat powiedział o tym w czym jest dobry i co potrafi. Przed rozmową przygotuj sobie listę pytań i odpowiedz na nie najlepiej jak potrafisz. Zabierz ze sobą także referencje jeśli takowe posiadasz, to podniesie wiarygodność Twoich wypowiedzi. Spisz całą swoją karierę na kartce papieru, wybierz najciekawsze i najbardziej pożądane jej aspekty i naucz się to w prosty oraz zrozumiały sposób opowiedzieć. Zadbaj o to aby opis Twoich kompetencji odnosił się w jak największym stopniu do potencjalnych oczekiwań firmy, do której aplikujesz, spraw aby Twój profil był dla firmy jak najbardziej dopasowany. Co to znaczy? Przykładowo, jeżeli firma w dużej części pracuje na ogromnych zbiorach danych, fajnym atutem będzie umiejętność analitycznego myślenia oraz praca z liczbami. Dodatkowa znajomość zasad cyberbezpieczeństwa czy bezpieczeństwa w ogóle sprawi, że będziesz bardziej pomocny dla pracodawcy. Oczywiście w swoich opowieściach wystrzegaj się kłamstw (nawet tych drobnych, niewinnych) – jeśli ktoś kłamie to widać, a rekruterzy są na to mocno wyczuleni. Wszystko co mówisz musi być prawdą.

5. Stres

Stres sprawi, że będziesz się czerwienił i zachowywał nienaturalnie – nie jest to wskazane. Pracodawca może pomyśleć, że nie potrafisz radzić sobie w trudnych sytuacjach, a Twoje wypowiedzi są w dużej części zmyślone. Jeżeli nie potrafisz inaczej to zrób proste ćwiczenie tuż przed wejściem na spotkanie. Pomyśl w czym jesteś dobry, co robisz najlepiej. Przywróć do swojej wyobraźni chwile z Twojego życia jak radzisz sobie z czym bardzo trudnym, pomyśl o satysfakcji, która temu towarzyszyła. Przypomnij sobie jak byłeś chwalony przez inne osoby za zrobienie dobrze konkretnej rzeczy. Poza tym wmów sobie, że rozmowa rekrutacyjna jest tym samym co inna rozmowa. Ktoś Cię zaprosił na spotkanie, a więc jesteś dla niego potencjalnie wartościową osobą. Nie musisz się niczego bać – pracodawca potrzebuje Ciebie, a Ty jego. To czysty układ.

6. Twoje słabe strony

Nie wstydź się mówić o swoich słabościach, nie oszukuj tylko dlatego, żeby „podkoloryzować” swoją kandydaturę. Pracodawca wysoce ceni sobie lojalność i rzetelność. Musisz być w jego oczach osobą zdolną do radzenia sobie z powierzonymi zadaniami więc jeśli zapyta Cię o konkretną umiejętność, powiedz mu czy faktycznie ją opanowałeś do perfekcji. Możesz użyć także odpowiedzi, że nie do końca znasz się na danej sprawie, ale jesteś w stanie ją przyswoić poświęcając na ten cel dodatkowe godziny. Ambicja jest dziś bardzo ceniona – większości ludzi zależy głównie na pieniądzach. Bądź oryginalny.

Powodzenia na rozmowie!

Skomentuj