X-RAY SEARCH W REKRUTACJI – OPERATORY ORAZ PRZYKŁADY UŻYCIA
10 Gru

X-RAY SEARCH W REKRUTACJI – OPERATORY ORAZ PRZYKŁADY UŻYCIA

Niezwykle pomocną metodą do przeszukiwania stron www bez wchodzenia na każdą z nich, jest skorzystanie z X-Ray Search. Metoda ta jest kolejną po Boolean Search i umożliwia nam sprawdzenie konkretnych zasobów danej strony internetowej. Niewielu rekruterów jednak korzysta z tej metody lub korzysta w niewłaściwy sposób. X-Ray Search to jedna z niewielu faktycznie działających metod sourcingu (poszukiwania) kandydatów w sieci.

Podstawowe operatory X-Ray Search

X-Ray podobnie jak Boolean Search opiera się na wykorzystaniu operatorów (również logicznych) do skonstruowania pewnego ciągu znaków będącego naszym „kodem” wyszukiwania. Po wpisaniu więc do wyszukiwarki konkretnego „kodu” składającego się z odpowiednich danych i operatorów, wyszukiwarka zwróci nam stosowne wyniki. Może się to wydawać skomplikowane, jednak po zrozumieniu działania tej metody możemy osiągnąć duże lepsze wyniki w rekrutacji, szczególnie przy trudnych i zaawansowanych technologicznie projektach.

Opis operatorów X-Ray:

“” – dane zwracane to konkretny ciąg znaków, który chcemy sprawdzić (np. „developer C#”). Po wpisaniu w wyszukiwarkę więc ciągu znaków „developer C#” otrzymamy tylko takie wyniki gdzie na konkretnej stronie istnieje taki ciąg znaków w formie niezmienionej

* – w miejsce oznaczone gwiazdką może zostać wstawiony przez wyszukiwarkę dowolny ciąg znaków np. po zapytaniu „najlepszy developer *”, możemy otrzymać wyniki zawierające np. najlepszy developer java, najlepszy developer na świecie itd.

site: – dzięki temu operatorowi możemy przeszukiwać konkretną stronę www w poszukiwaniu istotnych dla nas informacji np. wpisując frazę site:github.com programista java, otrzymamy wyniki konkretnych podstron z zawartymi słowami „programista java” (ważne: w tym parametrze wpisujemy nazwę strony bez WWW czyli site:github.com)

filetype: – przy użyciu tego operatora możemy uzyskać konkretne wyniki wyszukiwania w formie oczekiwanego przez nas formatu pliku np. po wpisaniu frazy filetype:pdf metody ilościowe, otrzymamy wyniki w formacie plików PDF z prezentacjami o metodach ilościowych lub inne dokumenty o tej tematyce

inurl: – wyszukiwanie konkretnych słów zawartych w samym hiperłączu np. po wpisaniu inurl:programista otrzymamy wyniki stron www, które w samym linku (hiperłączu) zawierają słowo programista

intitle: – wyszukiwanie konkretnych słów zawartych w samym tytule strony www

related: – dzięki temu operatorowi możemy otrzymać wyniki stron www pokrewne do tej wpisanej w zapytaniu np. po wpisaniu related:wp.pl otrzymamy strony internetowe o podobnej tematyce do wirtualnej polski np. onet.pl, o2.pl itd.

Oprócz podstawowych operatorów wyróżniamy także operatory logiczne (Boolean Search) pozwalające tworzyć bardziej zaawansowane zapytania oraz łączyć w pary operatory X-Ray.

Operatory logiczne to:

() – operator ten zawęża nam informacje do konkretnego zbioru, jest tym samym czym standardowy nawias w matematyce

NOT – operator NOT pozwala nam wykluczyć dane słowo z wyników wyszukiwania np. po wpisaniu site:linkedin.com/in Programista Java NOT Junior, otrzymamy programistów Java, ale bez wpisanego do profilu Linkedin słowa Junior, po czym możemy wnioskować iż trafiamy do bardziej doświadczonych kandydatów (choć nie zawsze tak musi być – trzeba to oczywiście zweryfikować)

AND – wyniki wyszukiwania obejmują wszystkie słowa kluczowe połączone operatorem AND np. po wpisaniu site:linkedin.com/in Java AND Developer otrzymamy linki do konkretnych stron profili kandydatów na Linkedin będących najprawdopodobniej programistami Java

OR – wyniki wyszukiwania zawierają konkretne słowo kluczowe lub wszystkie np. po wpisaniu site:linkedin.com/in Java OR C# otrzymamy wyniki profili ze słowem Java albo nazwą C# albo linki do profili obu specjalistów jednocześnie

Przykłady użycia:

Wyszukiwanie C.V. Java Developerów w Google:

(intitle: resume OR intitle: cv OR C.V.) Programista Java -job -jobs -sample -example -praca -prace -oferta -przykład

lub

filetype:pdf AND (CV OR Resume OR “Curriculum Vitae” OR C.V.) AND (warszawa OR warsaw) AND (Java OR JEE OR J2EE OR JSE) AND (2018 OR 2019 OR 2020)

Wyszukiwanie programistów C# w wyszukiwarce Linkedin:

C# AND (Developer OR Engineer OR Programmer OR Programista)

Wyszukiwanie grup na Facebooku zawierających słowo Java i praca:

site:facebook.com/groups/ oferty pracy Java

Istotne wskazówki:

  1. Stosuj naprzemiennie synonimy i różne technologie powiązane by dotrzeć do szerszego grona kandydatów
  2. Stosuj różne ciągi znaków by wyczerpać wszystkie możliwości
  3. Pamiętaj, że site:www.linkedin.com/in/ – zwróci tylko profile kandydatów na Linkedin, dzięki temu zawężasz sobie pole poszukiwań do samych konkretnych informacji o kandydacie
  4. Zmiana języka profilu Linkedin daje inne wyniki w Google
  5. Wyszukiwanie użytkowników na Stackoverflow – site:stackoverflow.com/users
  6. Lista osób na Stackoverflow, która działa w PHP i stworzyła sobie profil w zakładce kariera site:careers.stackoverflow.com -inurl:jobs|meetup|company|cities PHP

Wykorzystanie zewnętrznego narzędzia, ułatwiającego pracę na operatorach:

Istnieje dość prosty sposób by ułatwić sobie pracę na operatorach. Z pomocą przychodzi nam zewnętrzne narzędzie recruitin.net, dzięki któremu możemy wybrać dowolny serwis np. Linkedin, Dribbble, Google+, GitHub, Xing, StackOverflow, Twitter, a następnie określając odpowiednie słowa kluczowe połączone operatorami logicznymi, rozpocząć wyszukiwanie.

Narzędzie to przekierowuje nas następnie na stronę Google z konkretnymi wyszukiwaniami uzyskanymi na podstawie naszego zapytania w recruitin.net.

Podsumowanie: X-Ray Search jest zastosowaniem technologii ułatwiającej rekruterom znalezienie odpowiednich kandydatów. Najważniejsze w niej jest użycie odpowiednich operatorów, które w przemyślany sposób połączą nasze słowa kluczowe zwracając odpowiednie wyniki. Użycie X-Ray Search jest więc niezwykle pomocne, szczególnie jeśli rekrutujemy na stanowiska gdzie istnieje wiele parametrów/zmiennych.